Öppetider

Tisdagar 9.00-12.00

Onsdagar 13.00-16.00

Torsdagar 13.00-16.00
(vid förbokning är det möjligt att besöka ArkivCentrum även vid andra tider)

Kalender

2022-12-08 kl 18:30

Erica Ek föreläser om stadsdelarnas namn i Örebro.

2023-01-25 kl 18:30

Kristian Gerner föreläser: Ukraina, Ryssland och kriget: historia som blodigt allvar.

2023-01-30 kl 18:30

Kent Andersson föreläser: "Allt är guld som glimmar."

2023-02-07 kl 10:00

Studiebesök från SPF Örebro City.

2023-02-20 kl 18:30

Maria Sundström föreläser: "Risberga - ett av medeltidens cistercienserkloster."

2023-02-21 kl 19:00

Studiebesök från Askersunds släktforskarklubb.

2023-03-06 kl 18:30

Fredrik Larsson föreläser: "Arkeologiska undersökningar intill E18."

2023-03-22 kl 18:30

Patrick Jonsson föreläser om hälsans mysterier.

2023-04-17 kl 18:30

Åke Granberg föreläser: "Bergsmannen - en speciell företagare."

ArkivCentrums personal

Elinor Magn%uFFFDrus

Elinor Magnérus
Arkivchef
Telefon: 070-441 13 39
E-post: elinor.magnerus@arkivcentrum.se

Siw Ehrendahl
Siw Ehrendahl
Arkivassistent
Telefon: 019-777 19 59
E-post: siw.ehrendahl@arkivcentrum.se


Åse Gyllin
IT-arkivarie
Telefon: 019-611 29 56
E-post: ase.gyllin@arkivcentrum.se

H%uFFFDkan Henriksson
Håkan Henriksson
Verksamhetsledare, arkivarie
Telefon: 019-777 19 52
E-post: hakan.henriksson@arkivcentrum.se

Patrick Jonsson

Patrick Jonsson
Arkivassistent
Telefon: 019-611 29 00
E-post: patrick.jonsson@arkivcentrum.se

Evelyn Lauritzen
Evelyn Lauritzen
Administratör
Telefon: 019-611 29 00
E-post: evelyn.lauritzen@arkivcentrum.se

Carl Magnus Lindgren
Carl Magnus Lindgren
Arkivarie
Telefon: 019-777 19 54 (texttelefon)
E-post: carl.magnus.lindgren@arkivcentrum.se

Anna Karin Nilson
Anna Karin Nilson
Arkivassistent
Telefon: 019-611 29 00
E-post: anna.karin.nilson@arkivcentrum.se

Emma Ode
Emma Ode
Arkivarie
Telefon: 019-777 19 58
E-post: emma.ode@arkivcentrum.se

Foto: Emma Ode, ArkivCentrum Örebro län