Öppetider

Mån-Fred kl 08:30-17:00
(lunchstängt kl 12:00-13:00)

 
Kvällsöppet

Tisdagar september-maj kl 17:00-20:00

 

Lördagsöppet

Sista helgfria lördagen i varje månad 10:00-14:00
Under våren 2017:
28/1, 25/2, 25/3, 29/4 och 27/5

 

Sommaröppet

juni-augusti kl 09:00-16:00
(lunchstängt kl 12:00-13:00)

Kalender

2017-09-05 kl 10:00

Lokalhistorisk kurs: Håkan Henriksson: »Bergshanteringens betydelse för Örebro län«.

2017-09-05 kl 20:00

ArkivCentrum håller kvällsöppet till kl 20:00 för första gången efter sommaren.

2017-09-14 kl 18:30

Föreläsning med Maud Wedin om skogsfinnar i Sverige.

2017-09-18 kl 18:30

Föreläsning med Gunnela Björk: »Kata Dalström - agitatorn som valde sin egen väg«.

2017-09-19 kl 10:00

Lokalhistorisk kurs: Sören Klingnéus: »Krigsmakt och bygd - militärväsendet i Örebro län«.

2017-09-30 kl 10:00

ArkivCentrum håller lördagsöppet kl 10:00-14:00 för första gången efter sommaren.

2017-10-03 kl 10:00

Lokalhistorisk kurs: Mia Geijer: »Byggnadskultur och byggnadsvård i Örebro län«.

2017-10-05 kl 18:30

Föreläsning med Martin Dyfverman & Bo Hazell: »Radio Örebro 40 år«.

2017-10-17 kl 10:00

Lokalhistorisk kurs: Håkan Henriksson: »Folkrörelserna i Örebro län«.

2017-10-19 kl 18:30

Föreläsning med Kjell Österberg om Finlands och Sveriges folkrörelsepartier.

ArkivCentrums styrelseledamöter

 

Birgitta Almgren Ordförande

Birgitta Almgren

Konstfrämjandet Bergslagen

 

 

 

 

 

 

 

Lise-Lott Alm, Svensk Handel Örebro Köpmän
Thomas Andersson, Atlas Copco Rock Drills AB
Ann-Charlotte Dalin, Kommuninvest Sverige AB
Marie Danielsen, Örebro universitetsbibliotek
Jimmy Engren, Örebro universitet
Staffan Fors, Stiftelsen Kungl Gyttjebad och brunnsanstalten Loka
Maria Haglund, Föreningen Norden Örebro
Göran Janzon, Evangeliska Frikyrkan

Torgny Larsson, Pappers avd 52
Inger Lindquist, Handelskammaren Mälardalen
Hans Lundell, Karlskoga bildningsråd
Lars-Axel Nordell, NBV Örebro län
Dan Persson, Örebro södra Rotaryklubb
Elisabeth Pettersson, Internationella Engelska skolan
Gunilla Pihlblad, Convenience Stores Sweden
Conny Sandberg, Örebro läns hembygdsförbund
Lars B Stenström, Strängnäs stifthistoriska sällskap
Rikard Åslund, Region Örebro län

 

Yvonne Bergman, adjungerad sekreterare
Egon Harfeldt, adjungerad kassör

 

Revisorer
Ulf Marcusson, ÖLL:s chefsförenings seniorgrupp
Per Jacobson, Karlslunds IF

 

Revisorsersättare
Lennart Alm, Olaus Petri hembygdsförening